Friday 31 March 2017 new Club 10000m track record

Matt Leach took almost 30 seconds off of his club 10000m track record at the Stanford Invitational Meet at Palo Alto. The new mark is 28:45.48. Club mate Alex Short followed him in in 28:46.83.

Ben Alcock ran 14:27.15 for 5000m.

Saturday 25 & Sunday 26 March 2017

World Cross Country Championships, Kampala, Uganda

Rebecca Murray competed for GB in the senior womens race and finished 43rd in 36:04, Ben Davies competed for GB in the U20 Men’s race and finished 87 in 28:01

Southern 12 Stage Road Relays, Gravesend

A team

2 Matt Bergin          19:25

2 Jake Barraclough   14:01     33:26  

1 Jack Douglas        20:14     53:40  

8 Massi Dendani      15:41   1:09:21  

7 Alex Bellew          20:55   1:30:16  

7 Stephen Headley   14:02   1:44:18  

7 John Eves             20:12   2:04:30  

5 Will Mullins          14:09   2:18:39  

5 Josh Lunn             20:41   2:39:20  

5 Andrew Headley    13:58   2:53:18  

6 Richard Henderson 20:37   3:13:55  

7 Steve Herring       14:30    3:28:25  

B team

39 Craig Emmerson   22:53

36 Sam Barton         14:43      37:36  

37 Chris Riley          23:33   1:01:09  

36 Chris Thornley     15:14   1:16:23  

Lee Valley U13/U15 Pentathlon & Open

Romina Johnson U15 13th 2465 points (60H 9.86 ; HJ 1.39; Shot 8.29; LJ 4.56; 800m 3:00.17), Darcy Button U15 2156 points (60H 11.16; HJ 1.36; Shot 7.05; LJ 3.88; 800m 2:41.51), Erin Thompson U15 1868 points (60H 11.09; HJ 1.24; Shot 5.28; LJ 4.11; 800m 2:52.57),

Ellie Davies U15 60m 9.17/9.22 200m 30.99, Penny Francis U13 200m 31.71 800m 2:49.36

Sandy 10

3rd Steven Horton 55:02, 4th 510 Andrew Inskip 56:25, 46 (1st SW) 282 Emily Relton 1:07:25  


Saturday 18 & Sunday 19 March 2017

English Schools Cross Country Championships, Norwich

Senior Boys 7.2km 120 Ryan Ward 24:29, 200 Sam Barton 25:27, 248 Will Forster 26:17, 268 Dom Menzies 26:37, 296 Matt Birchall 27:25, 323 Tom Angell 31:07.

Senior Girls 102 Bonnie Murphy 15:06, 104 Anna Vinnacombe 15:06, 125 Lauren Nichols 15:18, 181 Josie Smith 15:46, 275 Ellie Lawton 17:05

Inter Boys 80 Cameron Gillies 19:48, 156 Aiden Killeen 20:22, 273 Richard Laursen 21:13, 297 Jake Harrison 21:30, 317 Ollie Davies 21:57, 327 Reuben Williams 22:43,

Inter Girls 3.75km 8 Tia Wilson 12:54, 101 Rose Abbott 14:02, 179 Hannah Shelton 14:28, 217 Katie Lansbury 14:41, 236 Lucy Mae Shepherd 14:46, 279 Maisie Relton 15:03

Junior Boys 4km 228 Joe Lawson 14:21, 243 Harry West 14:30, 284 Jamie Vinnicombe 14:45, 341 Nathan Hyde 15:29

Junior Girls 3.25km 24 Sofia Perusko 11:32, 328 Marisa Mistry 13:30, 341 Lucy Tapster 13:54.

Welwyn Half Marathon John Eves won the race in 70:09.

Fleet Half Marathon 2nd James Bellward 69:05, 4th Richard Henderson 70:31

Herts County Champs, Lee Valley Pete Benedickter M45 400m 55.40

Leicester Uni. Open (track) 5000m Stephen Headley 16:04.2, 2000m SC Diana Chalmers 7:43.2

USA: Ben Alcock 1500m 3:53.48.


Saturday 11 & Sunday 12 March 2017

Inter Counties Cross Country Championships, Loughborough

Our leading runners were Darren Deed 8th senior man and Ben Davies 5th U20 man. Congratulations to Ben on his selection for the world cross country championships.

Senior Men 12km Darren Deed 8 39:16, Will Mackay 30 40:09, Josh Lunn 48 40:52, Richard Henderson 58 41:15, Andrew Headley 121 42:52, Stephen Headley 124 42:57

Senior Women 8km Alice Burgin 85 33:50, Alanah Harris 91 34:04, Diana Chalmers 213 38:01

U20 Men 8km Ben Davies 5 27:21, Dom Menzies 81 31:08, Ryan Ward 92 31:26, Will Forster 142 33:40, Sam Barton 146 34:04, Tom Angell 148 34:14

U20 Women Amy Chalmers 106 27:06, Bonnie Murphy 115 27:24

U17 Men 6km Cameron Gillies 143 22:40, Richard Laursen 190 23:17, Scott Thomas 193 23:21, Jonathon Nash 249 25:18

U17 Women 5km Anna Vinnacombe 70 22:25, Josie Smith 125 23:10, Hannah Shelton 129 23:12, Lauren Nichols 166 23:48, Katie Lansbury 169 23:51, Maisie Relton 231 25:16,

U15 Boys 4.5km Aiden Killeen 45 16:44, Ed Blythman 119 17:28, Jake Harrison 181 17:59, Jack Goodyear 215 18:24, Harry Brodie 242 18:46, Joe Lawson 257 19:08

U15 Girls 4km Rose Abbott 112 17:28, Lucy Mae Shepherd 181 18:06, Maris Mistry 280 19:49,

U13 Boys 3km Zena Saez 37 12:37, Tristan Cook 90 13:01, Chris Brodie 135 13:21, Harry West 193 13:33, Noah Campion 13:38, Tom Deardon 220 13:43, Oduka Fintelmann 270 14:11, Max Hanford 286 14:30

U13 Girls 3km Sofia Perusko 42 13:44, Natalie Simmons 69 14:01, Sophie Worrall 208 14:59, Lucy Tapster 302 17:08

British Masters Indoor Track & Field Champs, Lee Valley

Andy Cohen Wray M35 1500m 4:41.28, 3000m 10:40.31, Gary Smith M45 60mH 2 8.93, Long Jump 5.42, Jemma Eastwood F35 Pole Vault 1 3.30, Simon Eastwood M50 Pole Vault 2 2.90, Dave Flogate M65 Triple Jump 1 10.14, Graeme Packman M60 Shot 3 10.22, Peter Hallett M75 Shot 2 8.20, Oriana Johnson F55 Shot 7.42

Outdoor throws: Graeme Packman M60 Discus 1 35.67 Hammer 23.60, Oriana Johnson F55 Discus 17.66,


Friday 10 March 2017 College Station TX Alex Short 14:23.26


Saturday 4 & Sunday 5 March 2017

Milton Keynes Festival of Running - 10km 5 Andrew Inskip 35:23, 10 Alice Burgin 37:45 (1st) SW

Lee Valley U13/U15 Open Meeting

Grace Camfield U15 60m 8.70, 8.91; Romina Johnson U15 60mH 9.90, Shot 9.35; Darcy Button 60mH 11.85, 12.02, High Jump 1.25, Shot 7.05; Caitlin Goudie U15 High Jump 1.30, Shot 8.39; Etienne Maughan U13 60m 8.24, Long Jump 4.80; Ruby Camfield U13 9.54, 9.52; Penny Francis U13 800m 2:42.00; Layla Button U13 Long Jump 3.02, Shot 4.41; Nyahleh Soyei U13 Shot 5.84